دکوراسیون

ظروف و اکسسوری چوبی سهیل

ظروف و اکسسوری چوبی سهیل - ظروف و اکسسوری چوبی سهیل

ظرف چوبی از گذشته تا به امروز در آشپزخانه‌های ما حضور دارند. از ظروف چوبی پر استفاده می‌توان به کاسه چوبی، بشقاب چوبی، سینی چوبی و … اشاره کرد. سرو سالاد در داخل یک کاسه چوبی زیبا، مطمئناً برای شما و مهمانانتان لذت‌بخش خواهد بود. اولین نکته در مورد استفاده از ظروف چوبی، حس طبیعی بودن و لذت در دست گرفتن یک وسیله ۱۰۰ درصد طبیعی و زنده است!

به واسطه علاقه عموم مردم به استفاده از ظروف چوبی و سنتی، رستوران‌های سنتی و حتی فست فود های مدرن هم از ظرف چوبی استفاده می‌کنند تا مشتریان حس بهتری در زمان میل کردن غذا داشته باشند. با توجه به تولید و استفاده گسترده از ظرف چوبی سؤالاتی در ذهن هر فرد کنجکاوی نقش می‌بندد. سؤال‌های اصلی این‌ها هستند که آیا ظروف چوبی مناسب سرو غذا هستند؟ معایب و مزایا ظرف چوبی چیست؟ رنگ مناسب ظرف چوبی چیست؟ و سؤالاتی دیگری که شاید تابه‌حال به آن فکر نکرده‌ایم و یا اینکه پاسخی برای آن نداشته‌ایم. با ما در ادامه همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

همان‌طور که می دانید بیشتر ظروف مورد استفاده در آشپزخانه‌ها از جنس شیشه، چینی و فلز هستند. ساختار این ظروف به گونه‌ای است که به راحتی با آب و مواد شوینده شسته می‌شوند و کمترین فضا برای باقی ماندن لکه و چربی بر روی آن‌ها وجود دارد؛ اما شاید شما دوست داشته باشید از ظروف چوبی در رستوران یا خانه خود استفاده کنید. بهتر است بدانیم که ظروف چوبی دارای محدودیت‌هایی هستند و تولید کننده‌ها و استفاده کننده‌های آن باید نسبت به محدودیت‌های پیش روی خود آگاهی داشته باشند.

ظروف چوبی - ظروف و اکسسوری چوبی سهیل

ظروف چوبی برای سرو غذای گرم نیستند!

نکته اولی که به‌عنوان یک تولید کننده، فروشنده یا استفاده کننده باید در نظر داشته باشید این هست که نباید غذا و مایعات گرم را در درون ظروف چوبی سرو کرد. تولید کنندگان خارجی از کاسه‌های چوبی تحت عنوان کاسه سالاد هم یاد می‌کنند و این فرهنگ کاملاً نهادینه شده است که نباید از ظروف چوبی برای سرو غذاهای گرم استفاده کرد.

هرچند که شاید برخی این کار را انجام دهند؛ اما عموم مردم انتظاری برای سرو غذای گرم در داخل ظروف چوبی ندارند. در ایران فضا کمی متفاوت است. با توجه به نبود اطلاعات برخی فروشندگان (به اشتباه) و برخی خریداران (به خاطر نبود اطلاعات و آگاهی) از این ظروف برای سرو غذاهای گرم استفاده می‌کنند و در برخی موارد مشکلاتی برای فروشنده و خریدار به وجود می‌آید.

رنگ مناسب ظروف چوبی چیست؟

نکته‌ی دومی که در زمان بررسی ویژگی‌های هر ظرف چوبی باید به آن توجه داشته باشید، مسئله رنگ ظرف چوبی هست. چوب در حالت خام به خاطر وجود خلل و فرج زیاد و باز بودن آوندهای آن، همیشه جذب کننده موادی مانند مایعات و ذرات ریز هست و این ذرات در طولانی مدت در درون همین سوراخ‌ها و درزها نگه می‌دارد. باقی ماندن طولانی مدت مواد غذایی در میان سوراخ‌های آوند چوب، موجب فاسد شدن آن‌ها و ایجاد کپک و باکتری می‌شود.

با دانستن این مورد باید به دنبال پاسخ این سؤال بود که بهترین پوشش برای ظروف چوبی چیست؟

در کشورهای پیشرفته سالیان سال است که از رنگ‌های طبیعی و مخصوص ظروف چوبی برای رنگ کردن ظرف چوبی استفاده می‌شود؛ اما در ایران همچنان بسیاری از تولید کننده‌های ظرف چوبی از رنگ‌های شیمیایی و سرطان زا (سیلر و کیلر و نیم پلی استر و روغن جلا و پلی ارتان و …) برای پوشش ظروف چوبی استفاده می‌کنند!

متأسفانه برخی از تولید کننده‌ها به دلیل ناآگاهی از وجود روغن‌های گیاهی مخصوص چوب و برخی به خیال اینکه روغن گیاهی گران‌تر است، سم خالص را به خورد خریدار می‌دهند. با توجه به اینکه در زمان خرید اصل بر اعتماد به فروشنده است و اطلاعاتی هم از استانداردهای ساخت ظروف چوبی ندارد، خریدار به اجبار اقدام به خرید این ظروف بی کیفیت می‌کند.

مهم‌ترین نکته در زمان خرید ظرف چوبی چیست؟

شما به‌عنوان یک خریدار وظیفه دارید در زمان خرید ظروف چوبی از فروشنده بپرسید که رنگ اجرا شده روی ظرف تولیدی چیست؟ اگر فروشنده عنوان کرد که از ((سیلر، کیلر، نیم پلی استر، روغن جلا چوب، پلی اورتان و …)) استفاده کرد، فوراً محل را ترک کنید!

و به هیچ عنوان این رنگ‌های سرطان زا را به رسمیت نشناسید.

در این نوشته این‌گونه فرض می‌کنیم که شما از روغن گیاهی مخصوص چوب استفاده کرده باشید. حال سؤال این است که اگر از روغن چوب استفاده کردیم، چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

 

روغن گیاهی هم محدودیت‌های مخصوص به خود را دارد و نمی‌توان همان رفتاری که با ظروف شیشه‌ای و چینی دارید، با آن ظروف چوبی رنگ شده با روغن گیاهی داشته باشید. بهتر است بدانیم که در هر سازه‌ای با محدودیت‌هایی روبرو هستیم و هیچ محصولی کامل نیست. اگر دوست دارید از یک ظرف چوبی شیک و ارزشمند و طبیعی استفاده کنید، پس باید محدودیت‌های آن را هم بپذیرید.

در مورد رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب هم محدودیت‌هایی وجود دارد. شما نمی‌توانید نامحدود از ظروف چوبی استفاده کنید. روغن گیاهی مخصوص چوب در حال حاضر بهترین گزینه برای پوشش ظروف چوبی است؛ اما شرکت‌های تولید کننده روغن گیاهی مخصوص چوب محدودیت‌هایی برای رنگ‌های خود در نظر گرفته‌اند و نمی‌توان بی‌محابا از ظروف چوبی استفاده کرد.

روغن‌های گیاهی مخصوص چوب به خاطر استفاده از مواد طبیعی در فرمول تولیدشان مقاومت چندانی در برابر دمای زیاد آب ندارند. آب جوش به ساختار این روغن‌ها آسیب می‌رساند و بخشی از آن در آب ترکیب می‌شود. به عبارتی شما آب جوش ترکیب شده با روغن را می‌نوشید. در این حالت حداقل خوشحال هستید که مواد شیمیایی و سرطان زا جذب بدنتان نشده است. حال تصور کنید اگر رنگ شیمیایی بود چه اتفاقی در بدنتان رخ می‌داد؟

در یک مثال می‌توانیم این‌گونه توضیح دهیم که اگر یک لیون چوبی را با آب جوش پر کنید، بعد از حدود ۱۵ دقیقه، ذرات چربی روی آب ایجاد می‌شود که نشانه‌ی از هم گسیختگی ساختار رنگ است. البته در مراحل بعد این مقدار چربی کمتر می‌شود تا رنگ کامل از بین برود.

المان های چوبی و شیشه ای - ظروف و اکسسوری چوبی سهیل

چه ظروف چوبی مناسب سرو غذا هستند؟

در حال حاضر ظروف چوبی مختلفی مانند قاشق و کاسه و بشقاب و سینی و لیوان برای سرو غذا وجود دارند و در ایران هم تولید کننده‌های خوبی از این دست ظروف تولید می‌کنند. حال سؤال اینجاست که هر یک از این ظرف‌های چوبی مناسب چه فضایی هستند و چگونه باید از آن‌ها مراقبت و نگه داری کرد؟

واقعیت کارایی ظروف چوبی این هست که باید از آن‌ها برای سرو غذای سرد و میوه و خشکبار و آجیل و سالاد و … استفاده کنید. نباید چوب را در معرض تنش و تغییرات دمایی زیاد قرار داد تا آسیبی به ساختار آن وارد نشود.

کوکسا هم یکی از انواع جذاب و دوست داشتنی لیوان‌های چوبی است که به خاطر شکل ظاهری و ابعاد آن به‌عنوان یک اکسسوری شیک و مدرن و جذاب امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لیوان‌های چوبی بسیار زیبا هستند و معمولاً سازنده‌ها تلاش می‌کنند با ایجاد فرم‌های جذاب در قسمت دستگیره آن، زیبایی بیشتری به کوکسا ببخشند.

از لیوان‌های چوبی برای نوشیدن مایعات استفاده می‌شود. نکته اینجاست که نباید مایعات گرم مانند قوه و چای را در این لیوان‌ها سرو کرد. کاسه و بشقاب و قاشق چوبی از دیگر ظروف چوبی پرکاربرد هستند. در استفاده از این ظروف چوبی هم باید نکات بهداشتی و ایمنی را در نظر داشت. تصور کنید با یک قاشق چوبی آغشته به رنگ شیمیایی اقدام به پخت غذای گرم کنید. مطمئن باشید در اثر حرارت آتش، رنگ به غذای شما نفوذ خواهد کرد.

 

پس از خرید ظروف چوبی به چه نکته‌هایی توجه کنیم؟

* به هیچ عنوان غذای ظروف چوبی را با ماکروویو گرم نکنید.

* برای شستن ظروف چوبی به هیچ عنوان از ماشین ظرف‌شویی استفاده نکنید.

* از ایجاد تنش‌های دمایی شدید و گرم شدن بیش از حد ظرف چوبی بپرهیزید.

* هرگز ظرف چوبی را طولانی مدت در آب غوطه‌ور نکنید و اجازه ندهید آب را جذب کند چون موجب ایجاد ترک و اعوجاج در آن خواهد شد.

* پیشنهاد می‌کنیم در بشقاب غذاهای سرد و زیر ۴۰ درجه سانتی‌گراد سرو کنید. اگر غذای نیمه گرم در ظروف چوبی سرو کردید، اجازه ندهید بیشتر از ۲۰ دقیقه ماندگاری غذا به طول بکشد. سرو برنج و خورشت در این ظروف پیشنهاد نمی‌شود.

* در هنگام شستن ظروف چوبی از فرچه پلاستیکی و مایع ظرف‌شویی استفاده کنید. پس از شستن ظرف چوبی با مایع و آب گرم، آن را با حوله خشک کنید و اجازه دهید ۲ ساعت در هوای آزاد خشک شود تا تمامی رطوبت آن از بین برود.

* برای از بین بردن باکتری‌های احتمالی موجود بر روی ظرف چوبی، سرکه سفید را به نسبت ۱ به ۵ با آب ترکیب کنید و این محلول را روی ظرف آغشته کنید. اجازه دهید محلول ۱۰ دقیقه روی ظرف باقی بماند تا اثر کند. پس از آن با حوله خشک، رطوبت باقی مانده را پاک کنید. * اگر ظرف چوبی رنگ و زیبایی اولیه خود را از دست داد، با استفاده از سنباده ۴۰۰ یا ۶۰۰ کل کاسه را سنباده کاری کنید و به چوب خام برسید. در مرحله بعد گرد و خاک را از روی کاسه پاک کنید و کاسه را با آب گرم بشویید و دوباره با حوله تمیز خشک کنید. پس از ۷۲ ساعت و کسب اطمینان از خشک شدن نهایی، یک لایه روغن گیاهی مخصوص ظروف چوبی روی کار اجرا کنید.

 

آیا ظروف چوبی برای سرو غذا امن هستند؟

اظهار نظر در مورد اینکه آیا ظروف چوبی برای استفاده امن هستند، وابسته به موارد مختلف است. طبق گزارش‌های آژانس امنیت غذایی (FSA)، استفاده از ظروف چوبی هیچ منع قانونی ندارد. رعایت نکته‌هایی اشاره شده در بالا در زمان استفاده از ظروف چوبی موجب استفاده ایمن و بدون هیچ خطری می‌شود.

شستشویی درست و استاندارد ظروف چوبی و عدم استفاده از غذاها و مایعات گرم در این ظروف، مانع از ایجاد آسیب به استفاده به ظرف چوبی و استفاده کنندگان از آن می‌شود. به‌عنوان مثال یکی از محققان آزمایشی در مورد تفاوت خطرات بین تخته گوشت پلاستیکی و چوبی انجام داد. نتیجه آزمایش نشان داد که چوب حتی می‌توان بی خطرتر از پلاستیک باشد.

گیلاس، افرا، گردوی سیاه گزینه‌های بهتری برای ساخت ظروف چوبی هستند.

wood acc - ظروف و اکسسوری چوبی سهیل

سخن پایانی

اگر قرار باشد جمع بندی در مورد استفاده از ظروف چوبی داشته باشیم، بهتر است ابتدا به فلسفه استفاده از ظروف چوبی توجه کنیم. ظرف چوبی یک اکسسوری تزئینی هست که به‌عنوان یک بخش تزئینی در سر سفره یا آشپزخانه می‌توان از آن استفاده کرد. با توجه به ساختار این ظروف و اهمیت رعایت بهداشت، مجاز به سرو غذاهای گرم در داخل ظروف چوبی نیستیم.

نکته‌ی پایانی در مورد ظروف چوبی این هست که به رنگ این ظروف باید توجه ویژه‌ای داشت. مسئولیت رنگ ظروف چوبی بر عهده تولید کننده‌ها هست و بار قانونی و اجتماعی زیادی بر دوش آن‌ها است. امیدواریم با رعایت این نکات از داشتن ظرف چوبی ارزشمندتان لذت ببرید. لطفاً شما هم تجربیات خود از خرید ظروف چوبی با ما در میان گذارید.

 

منبع : سایت ای چوب

دکوراسیون

تعمیر زدگی رنگ مبلمان

تعمیرـزدگیـرنگـمبلمان - تعمیر زدگی رنگ مبلمان
 1. آماده سازی وسیله چوبی

برای شروع باید وسیله‌ای که می‌خواهید رنگ کنید را برای رنگ آمیزی آماده کنید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید.

 • اگر حیاط یا فضای باز دارید رنگ آمیزی مبل و وسایل چوبی را در فضای باز انجام دهید. اگر فضای باز در اختیار ندارید بهتر است برای انجام این کار در خانه، حتما پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوا به خوبی در فضای بسته اتاق جریان داشته باشد. همچنین لازم است هنگام رنگ آمیزی مبل و وسایل چوبی حتما از ماسک به روی بینی و دهانتان استفاده کنید.
 • یک پارچه روی زمین بیندازید و وسیله چوبی خود را روی آن قرار دهید.
 • اگر هر چیز اضافه‌ای به وسیله چوبی شما متصل است، مثلا دستگیره به روی دراور و کشوهای لباس، آن را جدا کنید. این کار کمک می‌کند تمام سطح وسیله چوبی شما یکدست رنگ آمیزی شود.
 • اگر وسیله چوبی شما آسیب دیده یا ناهماهنگی روی آن دیده می‌شود با یک چاقو یا کاردک مخصوص چوب سعی کنید تا سطح چوب را یکدست کنید.
 • مهم‌ترین مرحله در رنگ آمیزی، بتونه کاری است. در رنگ کاری مبل و وسایل چوبی نیز این مرحله اهمیت بالایی دارد. بنابراین لازم است پیش از شروع کار حتما این کار را انجام دهید تا رنگ به چوب نفوذ نکرده و موجب پوسته پوسته شدن چوب نشود.
 • در مرحله بعد نوبت به سنباده کشیدن سطح چوب می‌شود. سنباده موجب می‌شود هرگونه لاک یا محافظی که برای جلا دادن سطح چوب استفاده شده است پاک شود و چوب بهتر پرایمری که در مرحله بعد به بدنه آن می‌زنید را جذب کند.
 • پس از سنباده کشیدن، با یک دستمال نم دار سطح وسیله چوبی را تمیز کنید که باقیمانده چوب ساییده شده از روی آن پاک شود.

 

 1. آغاز مرحله رنگ کاری مبل چوبی

 • پس از اینکه بدنه چوبی مبلمان یا وسیله چوبی مورد نظرتان را کاملا برای رنگ آمیز آماده کردید، نوبت به استفاده از پرایمر می‌شود. پرایمر را می‌توانید با قلم رنگ آمیزی یا اسپرس به بدنه چوبی مبلمان یا وسیله مورد نظرتان بزنید.
پرایمر موجب می‌شود رنگ کاری مبل و وسایل چوبی یکدست‌تر و تمیزتر انجام گیرد.
 • این مرحله باید سه بار تکرار شود. هر بار بگذارید پرایمر به روی بدنه چوبی وسیله مورد نظرتان خشک شود سپس مرحله بعد پرایمر زدن را آغاز کنید.
 • پس از خشک شدن پرایمر، دوباره نوبت به سنباده کشیدن می‌رسد. پس از سنباده کشیدن حتما دوباره روی سطح وسیله چوبی را دستمال بکشید. سنباده کشیدن در این مرحله برای جذب رنگ به بدنه چوب مناسب است.
 • برای آخرین بار روی بدنه وسیله چوبی را پرایمر بزنید.

 

 1. مرحله رنگ کاری مبل چوبی

 • در مرحله اول با قلم مو رنگ مورد نظرتان را روی وسیله چوبی بزنید. در این مرحله نباید زیاد رنگ بزنید بلکه یک لایه باریک بعنوان رنگ پایه کافیست. در این مرحله می‌توانید از غلطک برای رنگ آمیزی استفاده کنید.
 • در حالیکه هنوز رنگ کامل خشک نشده است، با قلم مو یکبار دیگر به روی آن رنگ بزنید. اگر در مرحله قبل از غلطک استفاده کرده باشید احتمالا نقاطی از سطح چوب رنگ نشده باشد که در این مرحله با کمک قلم به راحتی می‌توانید این نقاط را رنگ آمیزی کنید.

حتما از قلم موهای با کیفیت استفاده کنید. قلم‌هایی که کیفیت پایینی دارند ممکن است هنگام رنگ آمیزی، رده‌های ناهماهنگی روی سطح چوب بیندازند.

 • پس از شش ساعت دوباره به سراغ وسیله چوبی خود بروید و یک بار دیگر با قلم سطح آن را رنگ آمیزی کنید.
قلم مو موجب می‌شود بهتر و با دقت‌تر بتوانید سطح چوبی وسیله مورد نظرتان را رنگ آمیزی کنید.
 • هر بار که رنگ آمیزی تمام شد و رنگ خشک شد، یکبار سطح رنگ شده را به آرامی سنباده بکشید و سپس با پارچه تمیز کنید. این کار موجب می‌شود رنگ آمیزی سطح یکدست شود.
 • پس از اینکه رنگ کاری مبل تمام شد و رنگ به خوبی خشک شد، می‌توانید یک لایه محافظ به روی آن بزنید که هم سطح آن را براق و یکدست کند هم از خش افتادن روی سطح چوبی جلوگیری کند.
 • بگذارید وسیله رنگ شده چند روز هوا بخورد تا کاملا خشک شده و مواد محافظ به خوبی جذب چوب شوند. حداقل دو الی سه روز برای استفاده نکردن از وسیله رنگ شده کافیست.

سخن پایانی

با رنگ کاری مبل چوبی یا هر وسیله چوبی دیگر در خانه می‌توانید وسایل قدیمی را به راحتی به وسایلی جدید و نو تبدیل کنید. با این کار نیاز نیست هزینه بالایی صرف خرید و تعویض مبلمان خانه انجام دهید. فقط کافیست کمی حوصله کنید و مراحل رنگ کاری مبل و وسایل چوبی را با دقت طی کنید تا بتوانید مبلمان با رنگ دلخواه خود را برای خانه‌تان آماده کنید.

منبع: سایت استادکار

دکوراسیون

ایده های ساده دکور اتاق خواب پسرونه و دخترونه

پسران نوجوان بسیار سخت‌پسند هستند. بی‌شک شما به یاد دارید که چیدمان اتاقشان زمانی ‌که کوچک بودند چقدر سرگرم‌کننده بود. اکنون ممکن است تلاش برای هیجان‌زده کردن آنها در مورد هر چیزی، مشکل‌تر از آن باشد. هنوز هم با استفاده از ایده‌های مدرن دکوراسیون اتاق نوجوان پسرانه‌ ما، چیدمان می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. هر دو شما از دیدن طرح‌هایی که همچنان در بزرگسالی جالب هستند و یا زمانی‌که از کالج به خانه می‌آیند، لذت می‌برید.

استقلال عقیده و سلیقه بزرگترین سوغات دوران جوانی برای هر شخصی است. از همین رو جوانان چه دختر باشند و چه پسر، حساسیت ویژه ای روی دکوراسیون اتاق خواب خود دارند و گوششان هم بدهکار حرف کسی نیست. بیایید ببینیم اتاق دختر و پسر نوجوان با چه رنگ بندی جذاب تر است و رضایت خاطر صاحبان خوش سلیقه آن چطور فراهم می شود.

ترکیب سفید و صورتی با بنفش، انتخاب رنگی هر خانم جوانی برای دکوراسیون داخلی اتاق خوابش است. البته معمولا برای دل بازتر شدن دکوراسیون، درصد به کار گیری سفید بیشتر از دو رنگ دیگر است. باربی های دوران بچگی که تا دیروز کسی جرات نداشت چپ به آنها نگاه کند آرام و بی سر و صدا و بدون اینکه کسی شک کند وارد کمدها می شوند. در عوض کتاب و مجلات در کنار تزیینات ساده و مینیمالیستی وارد چیدمان اتاق خواب می شوند.

بعضی از آقا پسرهای جوان در این دوره از زندگی خود برای اینکه اثبات کنند مرد شده اند تیپ خنثی را برای اتاق خواب خود انتخاب می کنند. یعنی خیلی روی رنگ های شاد مانور نمی دهند و طرح های چوبی در کنار سفید و خاکستری، بیشترین حضور را در اتاق آنها دارند. مبلمان و سرویس خواب هم دقیقا همین مدل سادگی و دیسیپلین را دنبال می کنند و اصلا از مسیر خارج نمی شوند تا نمای مهندسی که شکل گرفته به هم نخورد.

برای اینکه طراحی دکوراسیون اسپرت و هیجان انگیز در اتاق خواب جوانان پدید بیاید بهتر است که رنگ های تند و پر هیجان مثل نارنجی با رنگ های تیره ای مثل سفید میکس شوند. معمولا نارنجی، یک رنگ دخترانه به حساب می آید ولی اگر دو یا سه پرده این رنگ را تیره کنیم کاملا پسرانه و مردانه می شود.

سیاه و سفید دو رنگ متضاد هستند که برای رسیدن به طراحی دکوراسیون مدرن، فوق العاده کمک کننده و راهگشا هستند. این دو رنگ در اتاق خواب های پسرانه، معمولا حضور پرشوری دارند ولی کمتر دیده شده که مهمان خوابگاه خانم های جوان بشوند. همانطور که در تصویر بالا می بینید، تزیین اتاق خواب دختران جوان با رنگهای سیاه و سفید، انتخاب فوق العاده ای به حساب می آید اگر سفید بر رنگ سیاه فائق بیاید و ارجحیت داشته باشد.

 

در ادامه ایده هایی برای طراحی دکوراسیون اتاق دختر و پسرهای نوجوان را می بینید که به سبب رنگ بندی که در آنها به کار گرفته شده است خیلی مدرن و شیک به چشم می آیند. نکته جالب در دکوراسیون بعضی از مدلها، ترکیب رنگ های دخترانه و پسرانه در کنار هم است که باعث شده دیزاین داخلی اتاقها، جنسیت دوگانه و زیبایی داشته باشد.

 

منبع : سایت نوبرانه

دکوراسیون

روانشناسی رنگ و هارمونی رنگ در دکوراسیون منزل

روانشناسی رنگ و هارمونی رنگ در دکوراسیون منزل - روانشناسی رنگ و هارمونی رنگ در دکوراسیون منزل

روانشناسی رنگ و هارمونی رنگ ها، زبان طبیعت برای نشان دادن معنا و مفهوم بین اشیا است. هارمونی رنگ تعادل بین رنگ ها را نشان می دهد. مغز انسان زیبایی در هارمونی رنگ و نظم بین آن ها را درک می کند. اساس تئوری رنگ ها دایره یا چرخه ی رنگ است. چرخه ی رنگ، دسته بندی رنگ ها، همجوراری و هماهنگی بین رنگ ها که در تعادل با هم هستند را نشان می دهد. با استفاده از چرخه ی رنگ می توانیم خیلی راحت رنگ هایی که با هم هارمونی و هماهنگی دارند را بیابیم. سر آیزاک نیوتون (Sir Isaac Newton) در سال ۱۶۶۶ اولین نمودار رنگ دایره شکل را به وجود آورد. از آن زمان تاکنون، دانشمندان و هنرمندان بسیاری به مطالعه و طراحی نمونه های جدید و متنوع از این نمودار رنگ دایره پرداخته اند.

چرخه ی رنگ مهم ترین ابزار برای خلق هارمونی رنگ برای طراحان است. می توانید برای انتخاب رنگ مناسب دیوار های اتاق یا ترکیب رنگ بین دکوراسیون وسایل منزل و همچنین انتخاب رنگ برای خرید لباس از این چرخه ی زنگ استفاده کنید. روانشناسی رنگ و چرخه ی رنگ، به صورت کامل ما را در انتخاب رنگ هایی که با هم هارمونی دارند یاری می کند.

 

رنگ های اصلی

در تئوری رنگ، 3 رنگ اصلی وجود دارد. 3 رنگ اصلی، آبی، زرد و قرمز است. با استفاده از این سه رنگ اصلی می توان دیگر رنگ ها را به وجود آورد.

 

سبز، نارنجی و بنفش رنگ های فرعی هستند که از ترکیب رنگ های اصلی با یکدیگر بدست می آیند. رنگ های فرعی در دایره یا چرخه ی رنگ، بین دو رنگ اصلی می باشد

 

.

ترکیب رنگ های فرعی

 • مشکی:  قرمز+زرد+آبی
 • یاسی:   قرمز+بنفش
 • گلبهی:   قرمز+زرد+کمی قهوه ای
 • قهوه ای: رمز+سیاه
 • قهوه ای روشن: قرمز روشن+آبی روشن یا قرمز+سبز یا آبی+نارنجی یا زرد+بنفش
 • سبز حنایی: زرد+سیاه
 • فیروزه ای: سبز+آبی
 • یشمی: سبزسیر+آبی روشن
 • سبز: آبی+زرد
 • صورتی: سفید + قرمز
 • نارنجی: زرد + قرمز
 • صورتی چرک: کرم + قرمز
 • بادمجانی روشن یا کبود: سفید + سبز + قرمز
 • بادمجانی: سبز + قرمز
 • بنفش روشن: سفید + آبی + قرمز
 • بنفش: قرمز + آبی
 • جگری: شکلاتی + قرمز
 • زرشکی: قرمز + کمی مشکی
 • گلبهی پررنگ: نارنجی + زرد + قرمز
 • گلبهی متوسط: سفید + نارنجی + قرمز
 • گلبهی روشن: سفید + زرد + قرمز
 • سرمه ای: کمی مشکی + آبی
 • زرد فسفری: کمی سبز + زرد
 • آبی آسمانی: سفید + آبی
 • نوک مدادی: سفید + آبی + مشکی
 • فسفری: زرد + سبز
 • سبز لجنی: مشکی + سبز
 • سبز فیروزه ای: سفید + سبز
 • نیلی: آبی+بنفش

 

 

 

 

روانشناسی رنگ های گرم و سرد

 • رنگ آبی و رنگ های مجاور آن تداعی کننده آب دریا است و با دیدن این رنگ ها حس سرما، طراوت به فرد منتقل می شود . از این رو به این رنگ ها ، رنگ های سرد می گویند.
 • رنگ قرمز و رنگ های مجاور آن تداعی کننده آتش و خورشید است و با دیدن این رنگ ها حس گرما به فرد منتقل می شود.  از این رو به این رنگ ها، رنگهای گرم می گویند.

 

 

 

 

 

هارمونی رنگ ها

 

در اینجا شما را با هارمونی های مختلف که ترکیب رنگ های زیباییی می سازد آشنا می کنیم. ما به شما روش انتخاب را آموزش می دهیم و شما می توانید بسته به سلیقه ی تان ترکیب مورد نظر خود را بسازید.

رنگ بندی مونوکروم

در هارمونی رنگ مونوکروم از شدت های مختلف یک رنگ، در یک خانواده از رنگ ها به کار می رود. از یک رنگ تیره شروه می شود و کم کم در جه ی رنگ روشن می شود.

 

 

رنگ بندی آنالوگ

به رنگ بندی گفته می شود که 3 رنگ، در چرخه ی رنگ، کنار هم نشسته باشند.

 

رنگ بندی مکمل

به رنگ بندی گفته می شود که در چرخه ی رنگ رو به روی هم قرار دارند.

 

 

رنگ بندی متساوی الاضلاع

در چرخه ی رنگ مثلث متساوی الاضلاع رسم کنید. رئوس این مثلث رنگ هایی که با هم هارمونی دارند را برای شما مشخص می کند. رنگ بندی به شیوه ی مثلث متساوی الاضلاع یا سه گانه، پر تحرح هستند حتی اگر کمرنگ آن را انتخاب کنیم. برای داشتن نتیجه ی بهتر در این هارمونی یک رنگ را رنگ اصلی خود قرار دهید و دو رنگ دیگر رنگ های پایه ی شما باشند.

 

 

 

هارمونی متساوی الساقین

در چرخه ی رنگ مثلث متساوی الساقینی رسم کنید. رئوس مثلث رنگ های ترکیبی را به شما نشان می دهد.

رنگ های مکمل مستطیل یا مربع

رنگ های مستطیلی یا مربعی چهار رنگ هستند که رئوس یک مستطیل یا رئس یک مربع را در چرخه ی رنگ نشان می دهند. این رنگ ها که دو به دو با هم مکمل اند. این روش برای انتخاب رنگ امکان ایجاد تنوع بالایی را برای شما به وجود می آورد. برای گرفتن نتیجه بهتر یکی از رنگ ها را رنگ اصلی قرار دهیدو توازن را بین رنگ های گرم و سرد ایجاد کنید.

 

 

 

روانشناسی رنگ ها

رنگ زرد

رنگ زرد جزء رنگهای گرم می باشد. این رنگ یک رنگ تحریک کننده و شاد می باشد. رنگ زرد مملو از انرژی، خلاقیت و عقلانیت است؛ بنابراین توصیه می کنیم که از دفترچه یادداشت زرد رنگ استفاده کنید. این رنگ برای آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و اتاق های رو به شمال مناسب است  اما برای اتاق خواب مناسب نیست.

 

روانشناسی رنگ زرد در طراحی

سرزنده، شاداب بودن و همچنین برای جلب توجه استفاده می شود.

آبی

رنگ آبی، رنگی صاف‌، روشن‌، باطراوت‌، آرام‌، شیرین‌، ساکت و امیدوار کننده‌ است. آبی حس سرما را منتقل و نبض و تنفس را متعادل می‌کند. آبی مظهر دوستی، صداقت‌، روشنی، آرامی و کنایه از وفاداری است. نوعی توازن و هماهنگی بین فرد و سایرین برقرار می کند.

 

 

 

 

 

روانشناسی رنگ آبی برای طراحی

احساس صداقت و امنیت ایجاد می کند، معمولا در بانک ها و تجارت ها از این رنگ استفاده می شود.

رنگ قرمز

رنگ قرمز دارای کشش و قدرت زیادی است . این رنگ محرک اشتها است در نتیجه بهتر است وسایل آشپزخانه، رستوران‌ها و غذاخوری‌ها از این رنگ در ترکیب رنگ دکوراسیون استفاده شود.

روانشناسی رنگ قرمز در طراحی

با انرژی، افزایش دهنده ضربان قلب، ایجاد فوریت، معمولا در حراج های کلی دیده می شود.

سبز

رنگ سبز جزئ رنگ های سرد به حساب می آید. این رنگ نماد تولد، زندگی و بخشندگی است. رنگ سبز می‌تواند حس تعادل، هماهنگی، ایمنی، شور و نشاط را در محیط منتقل کند. اگر می‌خواهید خانه‌ای آراسته، آرام و وسیع داشته باشید، از این رنگ در ترکیب رنگ دکوراسیون منزل استفاده کنید.

 

روانشناسی رنگ سبز در طراحی

همراه با ثروتمندان، راحت ترین رنگ برای پردازش توسط چشم و همچنین برای آرامش در فروشگاه ها استفاده می شود.

نارنجی

نارنجی، رنگی است یاداور آتش و حس گرما را منتقل می کند. نارنجی رنگ جوانی، شادابی، جشن و سرور است. این رنگ از دسته رنگ‌های پیش‌رونده است یعنی استفاده از این رنگ در فضاهای بزرگ و وسیع باعث می‌شود که آن فضا کوچک‌تر و صمیمی‌تر به نظر رسد. استفاده از این رنگ در راهرو‌ های ورودی خانه بهترین گزینه می تواند باشد زیرا حس خوش رویی و مهمان نوازی را منتقل می کند. استفاده از این رنگ در اتاق خواب و اتاق ناهارخوری فضای عاطفی و پرنشاطی را ایجاد می کند.

 

 

 

روانشناسی رنگ های دیگر در طراحی

صورتی : رمانتیک و زنانه، در بازار برای محصولات زنانه و دختران جوان استفاده می شود.

سیاه: براق و قدرتمند، در بازار برای محصولات لوکس به کار می رود

بنفش : برای تسکین دادن و آرام کردن به کار می رود، معمولا در محصولات زیبایی و جوان سازی به کار می رود.

 

 

روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی

 

 

ترکیب رنگ مناسب ابزار قوی و فوق العاده مهم در دکوراسیون داخلی محسوب می شود و تعادل و ارتباط را بین اجزای داخل محیط برقرار می کند. رنگ مبلمان، وسایل، سقف، موکت‌، سرامیک‌ و رنگ دیوارها اگر به درستی انتخاب شوند حس خوب و زیبایی فوق العاده ای را به محیط می دهند. بعضی از افراد در انتخاب رنگ فقط از یک نوع رنگ استفاده می کنند. اما بعضی ترجیح می دهند که از چند رنگ مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کنند. حواستان باشد که رنگ ها را آگاهانه انتخاب کنید. هر رنگ بسته به موردی که می خواهد استفاده شود معنا و مفهومی دارد.

 

 

 

 

 

 

در انتخاب رنگ‌های دکوراسیون داخلی ابتدا یک رنگ پایه انتخاب کنید؛ رنگ پایه رنگی است که کلیت فضای مورد نظر به آن رنگ به نظر می آید. پس از انتخاب رنگ پایه باید دو یا سه حالت از آن رنگ یا رنگ های دیگر در چرخه ی رنگ را نیز انتخاب کنید.

رنگ‌هایی مانند قرمز، نارنجی و زرد جزئ رنگ های گرم محسوب می شوند. این رنگ‌ها انرژی بخش هستند و به فضا جنب‌وجوش می‌بخشند. اما رنگ‌های آبی، بنفش و سبز بیشتر رنگ‌های سرد محسوب می‌شوند و از آن‌ها برای انتقال احساس آرامش استفاده می‌شود.در انتخاب رنگ دقت کنیدو از روش های بیان شده برای انتخاب رنگ ها از چرخه ی رنگ کمک بگیرید. استفاده از رنگ‌های گرم و سرد به طور همزمان پیشنهاد نمی‌شود، زیرا احساسات ضد و نقیضی را در مخاطب ایجاد می‌کند.

رنگ‌های سبز و آبی به دلیل اینکه سبب ایجاد آرامش درونی در فرد می‌شوند، برای انتخاب رنگ اتاق خواب مناسب می باشد.

زمانی که می‌خواهید فضای اتاق بزرگ به نظر برسد، از رنگ‌های روشن و برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی، از رنگ‌‌های تیره استفاده کنید. یکی از محاسن استفاده از رنگ‌های تیره برای دیوار‌ها این است که ارتفاع سقف اتاق را بیشتر نشان می دهد. اگر از چند رنگ برای دیوار اتاق استفاده کنید، اتاق را وسیع نشان می دهد. در هنگام نصب تابلو ها به رنگ تابلو و رنگ دیوار دقت داشته باشید و رنگ هایی را انتخاب کنید که با هم هارمونی داشته باشند. بعد از ان که ترکیب رنگ خود را انتخاب کردید، بهتر است برای ایجاد ارتباط بیشتر بین وسایل، از یک رنگ حداقل در دو جای اتاق استفاده کنید. دقت داشته باشید وسایلی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند مثل پرده و مبل یکی از سه حالت مونوکروم، مکمل یا انالوگ را داشته باشند

منبع : سایت میسو مارکت

دکوراسیون

پاف کجا بکار می آید؟

پاف کجا بکار می آید؟ - پاف کجا بکار می آید؟

کاربرد پاف مبل
معمولا در زبان انگلیسی به پاف مبل، اتومن (ottoman) گفته می‌شود که ریشه در زمان عثمانی دارد. در واقع این نوع مبلمان به دوران عثمانی برمی‌گردد و در آن دوره بسیار پر طرفدار بوده است. کاربردهای امروز پاف مبل را در ادامه بخوانید.

۱- ایجاد طیف رنگی
پاف‌ها، جنس‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند ولی معمولا از جنس پارچه هستند. شما می‌توانید انواع پاف مبل را در طیف رنگ‌های مختلف و بر اساس سلیقه خود از رنگ‌های ملایم گرفته تا رنگ‌های تندتر و تیره‌تر پیدا کرده و در کوراسیون خانه استفاده نمایید. معمولا از پاف مبل به عنوان رنگ مکمل پایه‌ در طراحی خانه استفاده می‌شود.

۲- ایجاد تضاد
بر حسب نوع رنگ اتاق شما، رنگ پاف مبل می‌تواند برای ایجاد یک تضاد استفاده شود. برای مثال در یک اتاق با یک دیزاین کرمی و قهوه‌ای روشن شما می‌توانید از پاف مبل با رنگ قرمز گرم برای ایجاد تضاد استفاده کنید. در این جا رنگ قرمز یک تضاد قوی چشمگیر و شیکی را با دیوار و سایر وسایل اتاق ایجاد کرده است.

کاربرد پاف مبل در دکوراسیون خانه - پاف کجا بکار می آید؟

کاربرد پاف مبل در دکوراسیون خانه

۳- به عنوان یک میز کناری
کاربرد پاف مبل به عنوان میز کناری یکی از گزینه‌های محبوب است. می‌توانید دو پاف مبل را به طور موازی در دوطرف مبل یا هر چیزی که خودتان تمایل دارید، قرار دهید یا به صورت تکی و جدا از آنها استفاده کنید.

کاربرد پاف مبل به عنوان میز کنار - پاف کجا بکار می آید؟

کاربرد پاف مبل به عنوان میز کنار

۴- به عنوان پر کننده زیر میز
آیا میزی دارید که فقط نیاز به یک چیز خاص دارد؟ از پاف مبل به صورت جفت یا تکی استفاده کنید. هم باعث زیبایی میز می‌شود و هم یک حس گرم و آرام را به اتاق القاء می‌کند.

 

پاف مبل به عنوان پر کننده زیر میز

۵- قرار دادن آن در انتهای تخت
قرار دادن پاف مبل‌های کشیده و بزرگ با پایه‌های چوبی یا فلزی انتهای تختخواب با رنگ متناسب، زیبایی خاصی را به اتاق خواب شما می‌دهد.

 

قرار دادن پاف مبل در انتهای تخت - پاف کجا بکار می آید؟

قرار دادن پاف مبل در انتهای تخت

 

۶- صندلی جلوی آینه یا میز آرایش
برای دیدن خود در آینه میز آرایشی چرا به جای استفاده از صندلی‌های سنتی با پشتی راست و مستقیم از پاف مبل‌های راحت و شیک استفاده نمی‌کنید؟ این کاربرد پاف مبل هم فضای کمی را اشغال کرده و هم خیلی اتاق را شیک‌تر نشان می‌دهد.

 

میزآرایش - پاف کجا بکار می آید؟صندلی جلوی میز آرایش
۷- به عنوان صندلی میز

استفاده از پاف مبل به عنوان صندلی میز می‌تواند گزینه مناسبی برای استفاده در اتاق غذاخوری و یا آشپزخانه باشد. البته بهتر است رنگ آن با رنگ اتاق و وسایل اطراف تناسب داشته باشد. این کاربرد پاف مبل، ثبات، یکپارچگی و راحتی لازم را در محیط فراهم می‌سازد.

 

پاف مبل به عنوان صندلی میز

۸- چاشنی دکوراسیون
استفاده از طرح و الگو می‌تواند چاشنی دکوراسیون بوده و به آن روح بدهد. استفاده از پاف مبل‌های طرح دار می‌تواند گزینه مناسبی بدین منظور باشد. به کارگیری پاف مبل‌هایی با طرح‌های هندسی خاص و ست کردن آن‌ها با کف پوش‌هایی که در تضاد رنگی با آن‌ها هستند، می‌تواند اتاق را بسیار جذاب کند.

کاربرد پاف مبل در دکوراسیون خانه

۹- استفاده از پاف مبل در نقطه کانونی اتاق
نقطه کانونی می‌تواند هر جایی از اتاق باشد؛ اما معمولا پاف مبل در بین یا وسط مبلمان قرار می‌گیرد و به این ترتیب چیدمان اتاق را بسیار چشمگیر می‌کند. می‌توان از آن به عنوان میز قهوه یا چای و یا یک نقطه مرکزی برای قرار دادن وسایل استفاده کرد.

 

استفاده از پاف مبل در نقطه کانونی اتاق

۱۰- به عنوان صندلی اضافی زیر میز
استفاده از پاف مبل در زیر میز یک ایده مناسب و خلاقانه برای اتاق‌ها یا آپارتمان‌های کوچک است که فضای کمی دارند. اینگونه فضای زیادی اشغال نمی‌شود و در مواقع لزوم می‌توان از آن استفاده کرد.

 

کاربرد پاف مبل در دکوراسیون خانه

۱۱- جایی برای نگهداری وسایل
در بسیاری از موارد از پاف مبل به عنوان جایی برای نگه داری وسایل استفاده می‌شود. خیلی روش هوشمندانه، خلاقانه و شیکی برای صرفه جویی در فضای اشغال شده در اتاق است. با توجه به سایز اتاق (عرض و طول آن) می‌توانید از پاف مبل‌های دردار به عنوان مکانی برای نگهداری وسایل خود استفاده کنید. همچنین پاف‌هایی وجود دارند که از آن‌ها می‌توان به عنوان جاکفشی استفاده کرد.

پاف مبل دردار

۱۲- استفاده به عنوان زیر پایی
شما می‌توانید از پاف مبل به عنوان یک پایه یا تکیه گاه در جلو مبل راحتی خود استفاده کنید. هم بسیار زیباست و هم در اتاق به افراد احساس راحتی می‌دهد.

پاف مبل به عنوان زیرپایی

۱۳- صندلی فضای مشترک
می‌توان از پاف مبل‌های محترک که به راحتی حرکت می‌کنند، برای پر کردن فضای مشترک در یک اتاق بزرگ (که معمولا در هال و پذیرایی مشترک هستند) استفاده کرد.

 

کاربرد پاف مبل در دکوراسیون خانه

۱۴- به عنوان قفسه کتاب
می‌توانید از پاف مبل‌هایی که در زیر خود دارای قفسه برای نگهداری کتاب، مجله و روزنامه هستند، استفاده کنید. کاربرد پاف مبل به این شکل هم شیک است و هم برای اتاق‌های کوچک مناسب است چون فضایی برای نگهداری از کتاب‌ها و مجلات ایجاد می‌کند.

 

کاربرد پاف مبل به عنوان قفسه کتاب

۱۵- استفاده به عنوان میز قهوه یا چای
کاربرد پاف مبل به این شکل به نظر خیلی کلیشه‌ای می‌آید اما پاف مبل به عنوان میز قهوه خیلی زیبا و کاربردی است،‌ مخصوصا اینکه پاف مبل‌های پارچه‌ای قابل شستشو هستند.

 

پاف مبل به عنوان میز چای

۱۶- تزیین و نظم دادن به دکوراسیون
استفاده از پاف مبل‌هایی که با کوسن و بالش نرم و پارچه‌های لایه لایه تزئین شده‌اند، می‌تواند به اتاق شما نظم و ثبات دهد. از این مدل پاف مبل ها می‌توانید در چند جای اتاق استفاده کنید.

 

کاربرد پاف مبل در دکوراسیون خانه

۱۷- یک استایل یا مد رنگی
رنگ یا نقاشی کردن پارچه فقط برای لباس و تیشرت نیست. شما می‌توانید یک پاف به شکل مستطیل یا هر مدلی که تمایل دارید را بر روی مبل خود قرار دهید و یک رنگ مشترک (مخصوص پارچه) که باعث می‌شود آنها با هم ست شوند را با یک طرح منظم بر روی آن بزنید. برای مثال اگر مبل و پاف مبل شما کرمی یا سفید هستند یک نوار آبی رنگ منظم بر روی هر دوی آنها رنگ آمیزی کنید. این کار به خلاقیت شخصی شما نیز بسیار کمک می کند.

 

کاربرد پاف مبل در دکوراسیون خانه

انواع پاف مبل های فانتزی
۱- پاف مبل های اوریگامی
یکسری پاف مبل های فانتزی وجود دارد که به آنها پاف مبل های اوریگامی (origami) می‌گویند. این نوع پاف مبل شکلی شبیه به کاردستی‌هایی دارد که با کاغذ درست می‌شوند و برای منزل شما بسیار شیک، تزئینی و کاربردی هستند.

پاف مبل اوریگامی

۲- پاف مبل های بافتنی
یکی از مدل‌های جدید پاف مبل،‌ انواع بافتنی آن است. این مدل پاف مبل‌ها خیلی شیک بوده و در فصل زمستان بسیار کاربردی هستند.

 

پاف مبل بافتنی

۳- باف مبل حصیری
این مدل پاف مبل‌ها معمولا از الیاف مصنوعی هستند و قابلیت شستشو ندارند.

 

پاف مبل حصیری

۴- پاف مبل با طرح قالی و گلیم
این مدل پاف مبل ها مناسب افرادی است که تمایل دارند اتاقشان دکوراسیون سنتی داشته باشد.

پاف مبل با طرح قالی و گلیم

 

 

منبع : سایت مگستان

دکوراسیون

ست کردن کوسن با مبل

بهترین روش ست کردن کوسن با مبل ها - ست کردن کوسن با مبل

بهترین روش ست کردن کوسن با مبل ها

این که از چه کوسنی برای چه چیدمانی استفاده کنیم، به نوع سبک دکوراسیون داخلی خانه شما مربوط می‌شود. به عنوان مثال اگر چیدمان منزل شما سنتی است استفاده از کوسن‌های گلدوزی شده و زری‌دوزی شده می‌تواند برای شما انتخاب ایده آلی باشد. حال اگر شما از یک دکوراسیون مدرن پیروی می‌کنید، به شما استفاده از کوسن‌های فانتزی را پیشنهاد می‌کنیم. بدون تردید برای خانه‌های با چیدمان لوکس بهترین چیدمان به‌وسیله کوسن‌های طلایی و شال مبل‌های پشمی است. با ما همراه باشید تا شما را با جدیدترین چیدمان‌ها به‌وسیله کوسن‌های متنوع آشنا کنیم. بدون تردید بعد از مطالعه این مقاله شما خواهید توانست بهترین ایده پردازی را از آن خود کرده و بهترین نوع کوسن را برای مبلمان خود انتخاب کنید.

کوسن‌های با رنگ متضاد با مبل

برای شروع لازم است خاطر نشان کرد استفاده از رنگ‌ها را در دکوراسیون خود محدود نکنید. شما به راحتی با هر هارمونی رنگی که دارید می‌توانید به دیزاین داخلی به وسیله کوسن‌ها بپردازید. چیزی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، چیدمان مبل قهوه‌ای با کوسن‌های آبی است. هیچ مانعی ندارد اگر بخواهید از کوسن‌های متضاد با سرویس مبل خود استفاده کنید. این امر به زیباتر شدن محیط شما نیز بسیار کمک می‌کند. کوسن‌های راه راه و ساده آبی تیره و روشن می‌تواند انتخاب مطلوبی برای مبل‌های کرم شکلاتی شما باشد. این تصویر این پیام را به ذهن شما می‌رساند که بدون ترس از رنگ‌ها در ایده پردازی خود بهره ببرید.

ست کردن کوسن رنگی با مبل خنثی - ست کردن کوسن با مبل

ست کردن کوسن رنگی با مبل خنثی

برای مبل‌های که رنگ خنثی دارد دست شما برای انتخاب رنگ کوسن باز است. برای این منظور شما به راحتی می‌توانید از کوسن‌های رنگی با هر جنس پارچه‌ای بهره ببرید. به عنوان مثال اگر مبل شما همانند تصویر خاکستری است، می‌توانید از کوسن پشمی یا کوسن ساده نهایت استفاده را ببرید. این سبک چیدمان برای علاقه‌مندان به دکوراسیون‌های مدرن بهترین گزینه انتخابی به شمار می‌رود.

ست کردن کوسن با مبل زرد

اگر مبل شما تناژ رنگی روشن دارد، می‌توانید از کوسن‌های رنگ شادتر بهره ببرید. استفاده از کوسن‌های صورتی، سفید، صدفی، قرمز و تناژ رنگی مشابه می‌تواند انتخاب مطلوبی برای شما به شمار آید. از این ایده پردازی برای اتاق نشیمن خود استفاده کنید تا انرژی رنگ‌ها روز شما را شادتر و پرانرژی‌تر جلوه دهد.

کوسن‌های رنگی برای دکوراسیون‌های رنگی - ست کردن کوسن با مبل

کوسن‌های رنگی برای دکوراسیون‌های رنگی

اگر تمایل به استفاده از رنگ‌ها را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از کوسن‌های رنگی برای این منظور استفاده کنید. چیزی که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، یک مبل رنگی است. این امر نشان از این نیست که وقتی مبل شما رنگی است، اجازه استفاده از کوسن‌های رنگی را ندارید. شما به راحتی می‌توانید متضاد با هارمونی رنگ فضا و مبلمان خود از کوسن‌های با رنگ مترادف و متضاد استفاده کنید.

کوسن برای مبل‌های راه راه

اگر مبل‌های شما رنگی راه راه است و نیاز به راهنمایی برای ترکیب رنگ آن با کوسن دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از کوسن‌های رنگی استفاده کنید. کوسن‌های رنگی در کنار مبلمان رنگی به شما یک چیدمان سنتی را ارائه می‌دهد. برای جلوه دادن بیشتر به فضا می‌توانید از گلدان‌های طبیعی در دکوراسیون خود استفاده کنید.

منبع : سایت توکامگ

دکوراسیون

ایده‌ای زیبا برای دکوراسیون خانه ۶۰ متری

چیدن منزل نقلی۲ - ایده‌ای زیبا برای دکوراسیون خانه ۶۰ متری

ایده‌ای زیبا برای دکوراسیون خانه ۶۰ متری

تصور شما از یک‌خانه 60 متری و یا حتی کوچک‌تر چیست؟ یک قوطی بسته که از هر طرف با دیوارهایی احاطه‌شده و گویی زندگی در این زندان جریان ندارد؟ امروز می‌خواهیم یک ایده طراحی داخلی برایتان معرفی کنیم، خانه‌ای که زیر 60 متر بوده اما با طراحی داخلی صحیح، استفاده از کاشی‌کاری‌های به‌روز و خلاقانه، رنگ‌های غلیظ و نقوشی زیبا تبدیل به واحدی شده که تصور کوچک بودنش برایتان کاملاً سخت است.

به‌سادگی می‌توان با ایده‌های هوشمندانه فضایی شخصی‌سازی ایجاد کرد که در عین حفظ وقار خود بتواند جلوه‌ای بزرگ‌تر به خود گرفته و با سلایق شما هماهنگ باشند. تنها کافی است کمی پا را فراتر گذاشته و دست بکار شوید، رنگ‌هایی روشن، چراغ‌های متعدد، صندلی‌هایی زیبا و کوچک، استفاده عاقلانه از فضا و باز کردن اتاق‌های ناهارخوری و پذیرایی در یکدیگر و استفاده تمام و کمال از نور طبیعی می‌تواند جلوه‌ای بسیار زیبا و روشن از یک واحد کوچک 60 متری برای شما ایجاد کند.

 

 

ظروف چوبی - ایده‌ای زیبا برای دکوراسیون خانه ۶۰ متریآپارتمان کوچک و رؤیایی امروز دارای رنگ‌آمیزی با لهجه‌ای جسورانه بوده است که در آن اتاق‌خواب‌ها با استفاده از رنگ‌هایی همچون قرمز مایل به قهوه‌ای با ساکنان با زبان خود حرف می‌زنند، این در حالی است که رنگ‌های کرم روشن و خنثی‌تر موجود در آن می‌توانند سروصدای پس‌زمینه را حفظ کنند.

در این واحد 60 متری سبکی از مدرن و معاصر را شاهد خواهیم بود؛ استفاده از لامپ‌هایی تاشو در گوشه‌ای از فضای نشیمن می‌تواند روشنایی موردنیاز برای یک هم‌نشینی شیرین را تأمین کرده و علاوه بر آن جلوه‌ای مدرن‌تر به فضای داخلی بدهد. برای از بین بردن یکنواختی فضا هماهنگ با مبلمان موجود از تابلویی فرفری بهره گرفته‌شده که می‌تواند زیبایی و سادگی فضای نشیمن را تکمیل کند.

در این خانه کوچک نیز طراح از تمامی فضای موجود بهره گرفته و در امتداد دیوار پارچه‌ای کتانی بارنگی خنثی متصل کرده است، این دیوار دقیقاً جایی است که می‌توان از آن به‌عنوان میز کار و محلی برای قرار دادن تلویزیون استفاده کرد.

فضای آشپزخانه به دلیل کمبود جا با فضای غذاخوری ادغام‌شده‌اند؛ دیوارهای چوبی آشپزخانه تا میز و صندلی گسترش پیداکرده و این هماهنگی در لامپ بالای غذاخوری نیز تکرار شده که نتیجه کار منجر به هماهنگی و گرما و صمیمیت بیشتر فضا شده است. زمانی که جای زیادی برای مانور دادن ندارید بهتر است از فضا بیشترین استفاده را کنید، از انواع میز و صندلی‌های تاشو گرفته تا میز و صندلی‌هایی کوچک که بتوانند به شما در غذا خوردن کمک کنند در بازار موجود است؛ نیازی نیست در یک فضای کوچک مبلمان ناهارخوری بزرگ و زیادی را انتخاب کنید؛ یک میز کوچک همراه با سه صندلی و یک گلدان تاریک و روشن در فضایی کوچک می‌تواند زیبایی و کارایی را یکجا باهم به ارمغان بیاورد

دکوراسیون

چیدن منزل نقلی

چیدن منزل نقلی - چیدن منزل نقلی

چیدن منزل نقلی

امروز با یک راهنمای دیگر دکوراسیون و چیدمان منزل در خدمت شـما هستیم، امروز چیدمانی فوق العاده حاصل تلفیق سبک و هنر اصیل ایرانی و هنر مدرن رابه شـما نشان میدهیم. دکوراسیونی زیبا از رنگ ها و طرح هاي ایرانی بـه علاوه وسایل مدرن و امروزی کـه واقعا منزل شـما را زیبا و پر از آرامش می کند، این سبک برای کسانی کـه زندگی مشترک شان رابه تازگی شروع کرده اند بـه شدت توصیه می شود.

 

شـما بـه اسانی می توانید با کمترین امکانات ماندگارترین چیدمان را در فضای داخلی منزل خود داشته باشید. کافی اسـت کمی خلاقیت بـه خرج دهید و از کمترین وسایل بـه بهترین شکل ممکن کمک بگیرید. برای اینکه اصول و قواعد طراحی دکوراسیون را بدانید نیاز اسـت مدت‌هاي مدیدی دراین حوزه بـه مطالعه و تحقیق بپردازید، اما مـا امروز سعی کرده‌ایم تعدادی از دکوراسیون‌ هاي ایرانی شیک و زیبا را معرفی کنیم کـه بتوانید با دیدن آن‌ها برای طراحی منزل خود ایده بگیرید.

 

از دیوار ها شروع کنیم

برای رسیدن بـه یک گالری دیواری زیبا همانند چیزی کـه در تصویر مشاهده می کنید، نیاز اسـت از قاب‌هاي نامنظم کمک بگیرید. این اصل یک قانون کلی نیست، اما تأثیر بسیار زیادی بر روی چیدمان داخلی شـما دارد. شاید استفاده کردن از قاب‌هاي یک اندازه دیگر جلوه گری سابق را در فضای منزل شـما نداشته باشد. از همین رو بشما توصیه می کنیم از سه قاب بزرگ، کوچک و متوسط کمک بگیرید.

 

 

شـما میتوانید این چیدمان را پشت میز کار خود یا روی شومینه و طاقچه منزل بـه انجام برسانید. بـه‌ اسانی از این ایده پردازی بر روی دیوار کنار پله نیز می توانید استفاده کنید. از آنجایی‌ کـه فرش ایرانی حرف پایانی را برای رسیدن بـه یک دکوراسیون ایرانی سنتی می زند، شـما با تلفیق فرش ایرانی و صنایع‌ دستی مدرن، از جمله آباژور ایستاده کنار مبلی، یک چیدمان خاص ترکیبی بـه دست خواهید آورد.

 

« دوستانی کـه می‌خواهند از قاب ها و از عکس هاي درون شان ایراد بگیرند: عزیزان جان مـن، شـما می توانید دراین قاب ها تصاویر خودتان را جای دهید و یا طرح هاي ایرانی و تابلوهای خطاطی را نصب کنید، این قاب ها صرفا جهت نشان دادن هستند و نیازی نیست عکس خارجی ها را روی دیوارتان نصب کنید»

 

المان های چوبی و شیشه ای - چیدن منزل نقلی

جلو صنایع دستی چوبی

این‌ کـه می گوییم می خواهیم یک دکوراسیون ایرانی داشته باشیم، مستلزم این امر نیست کـه همواره از صنایع دستی و سنتی استفاده کنیم. شـما بـه اسانی از هر پارامتری کـه بـه آن علاقه‌مند هستید در بافت دکوراسیون داخلی منزل خود میتوانید استفاده کنید. چیزی کـه در تصویر زیر مشاهده میشود یک چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی مدرن اسـت کـه با فرش ایرانی ترکیب‌ شده اسـت.

 

صندلی‌هاي چوبی و کتابخانه کوچک مدرنی کـه دراین چیدمان مورد استفاده قرار گرفته گواه این گفته اسـت. یک چیدمان خوب باید ترکیبی از تمام عناصر باشد؛ یعنی شـما بـه‌ اسانی از ترکیبی شیشه و سنگ بـه یک ایده پردازی خاص برسید. بهتر اسـت رنگ‌هاي خنثی در پس‌زمینه استفاده شود تا کار چیدمان ساده‌تر شکل بگیرد. در زمان چیدمان علاوه بر عناصری کـه قصد استفاده ازآن‌ها را دارید بـه‌ اندازه و حجم فضا نیز باید توجه کنید.

 

بـه‌ عنوان‌ مثال شـما دراین ایده پردازی تنها از دو صندلی چوبی برای دکور کردن میتوانید کمک بگیرید؛ زیرا حجم فضای داخلی در همین حد اسـت. پیشنهاد میکنیم درصورت استفاده از صندلی تکی، یکی از صندلی‌ها را صندلی راک یا همان گهواره‌اي انتخاب کرده و برای اوقات مطالعه خود یک فضای ایده‌آل را فراهم کنید.

 

 

چیدن یک خانه اصیل ایرانی

شاید تمایل داشته باشید بافت یک‌ خانه ایرانی را در تمام فضا جاری کنید. کار دشواری در پیش نخواهید داشت؛ زیرا بهره گرفتن از رنگ‌هاي اصیل ایرانی تا حدود زیادی شـما رابه این هدف می رساند. استفاده کردن از شمعدان‌هاي قدیمی، رنگ‌هاي لاکی و فیروزه‌اي و ترکیب المان‌هاي اصیل سنتی این مهم را برای شـما فراهم می کنند. شـما در زمان چیدمان تنها بـه این فکر کنید کـه چگونه رنگ‌ها رابه جشن خود دعوت کنید.

 

اینکار ذوق و سلیقه شـما را در فضا منتشر می کند و شـما بـه‌ اسانی بـه بهترین مدل چیدمان خانه کوچک ایرانی دست پیدا میکنید. همانگونه کـه در عکس زیر نیز مشاهده می شود، تم رنگی صندلی‌ها بـه رنگ آبی فیروزه‌اي اسـت کـه یکی از رنگ‌هاي اصیل ایرانی بـه شمار میرود. از سوی دیگر چراغ‌هاي قدیمی و لوسترهای سنتی چشم‌نوازی خودرا در محیط بی‌هیچ حرفی بـه رخ دیدگان شـما میکشد.

 

ظروف چوبی - چیدن منزل نقلی

باید و نباید های چیدن منزل

اینکه شـما از تمام پارامترهای متنوع در دکوراسیون کردن منزل استفاده کنید مشکلی را پیش نمی‌آورد. مـا بشما توصیه می کنیم اینکار رابا احتیاط و ظرافت خاص انجام دهید؛ زیرا استفاده کردن از وسایل زیاد مسلماً وقت شـما را برای نظافت نیز بیشتر از یک‌ خانه ساده و شیک می گیرد. از همین رو بشما توصیه می کنیم وسایل قدیمی خودرا با صرف زمان بـه یک دکوری شیک تبدیل کرده و بـه دیزاین آن با گل‌هاي زیبای آپارتمانی بپردازید.

این امر مانع از پراکنده شدن و زیادشدن لوازم دکوری در اتاق شـما می کند. همان‌ طور کـه در ایده پردازی زیر مشاهده می کنید از یک سرویس مبل ساده درکنار پارامترهای سنتی ایرانی بـه یک دکوراسیون ساده و شیک میتوان رسید. با چند درختچه آپارتمانی می توانید روح را در فضا حاکم کنید و این امر تمام نگرانی‌ها را وجود شـما بیرون می کند.

 

چیدن خانه کوچک ایرانی

نقطه‌اي کـه قرار اسـت چیدمان و دکوراسیون خانه ایرانی کوچک و نقلی‌تان متمرکز شود، را انتخاب کنید. این نقطه مرکزی دکوراسیون یا همان نقطه کانونی منزل میتواند میز تلویزیون، شومینه، پنجره و یا حتی میز پذیرایی شـما باشد. برای اینکه یک دکوراسیون بی‌نقص داشته باشید باید و نبایدهایی را باید بـه گوش بسپارید. اول اینکه از پراکنده چینی خودداری کنید؛ یعنی مبل‌ها رابا فاصله قرار ندهید کـه حرف زدن برای شـما دشوار شود.

 

دوم قرار دادن دکوری‌هاي مورد استفاده در نزدیک‌ترین حالت ممکن اسـت. بـه‌ عنوان‌ مثال شـما نباید آباژور را بافاصله از مبلمان قرار دهید؛ زیرا این امر قابلیت دسترسی بـه آنرا کاهش میدهد. امر سوم این اسـت کـه سرویس مبل را همانند پشتی بـه‌صورت خطی در دکوراسیون خود قرار ندهید، مگر اینکه مبل شـما همانند تصویر زیر بصورت ال آماده‌ شده باشد. چیزی کـه در تصویر زیر مشاهده می کنید یک چیدمان بی‌نقص اسـت کـه یک دکوراسیون ایرانی را حاصل کرده اسـت.

 

چیدن خانه ایرانی به مدرن

اگر می خواهید یک‌ خانه کوچک ایرانی شیک با چیدمان مدرن داشته باشید، باید تعادل را برقرار کنید. این تعادل باید بین لوازم قدیمی و جدید بـه‌ خوبی حاکم شود تا امر چیدمان شـما بـه بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. بـه‌ عنوان‌ مثال اگر می خواهید از لوازم قدیمی خود بـه‌ عنوان یک دکوری استفاده کنید، بهتر اسـت از یک میز مدرن برای این امر کمک بگیرید. اگر تمام وسایل قدیمی را دریک نقطه قرار دهید، مطمئنا زیبایی خاصی را در محیط حاکم نخواهید کرد.

 

برای گرم کردن فضای داخلی منزل خود از رنگ‌هایي کـه تناژ گرم دارند استفاده کنید. هم‌ چنین درکنار این المان‌ها می توانید از گل و گیاه نیز برای زیباتر شدن بهره بگیرید. شـما بـه‌ اسانی با اینکار بـه یک چیدمان خانه ایرانی بـه سبک روز دست پیدا میکنید. استفاده از آینه‌هاي بزرگ در محیط‌ها و خانه‌هاي کوچک نیز کمک بسیاری برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق کوچک خواهد بود.

 

 

یک الگو استاندارد برای دکوراسیون بسازید

برای رسیدن بـه یک دکوراسیون خاص باید روی یک پارامتر مهم تمرکز کرد. بـه‌ عنوان‌ مثال در ایده پردازی کـه در عکس دکوراسیون خانه کوچک ایرانی زیر مشاهده می کنید، سعی شده اسـت از رنگ‌آمیزی در محیط بـه بهترین شکل ممکن استفاده شود. دراین چیدمان فضای داخلی با یک رنگ ساده طراحی و آماده‌ شده اسـت و تنها با ترکیب رنگ‌هاي مبلمان درکنار یک دیگر یک فضای چشم‌نواز حاصل‌ شده اسـت.

کاناپه مخملی درکنار فرش ایرانی یک ایده پردازی خلاقانه و متفکرانه بـه شمار می آید. استفاده کردن از ترکیب رنگ‌هاي سنتی و مدرن بـه‌ خوبی دراین قاب مشاهده میشود. یکی از دلایل متفاوت بودن این چیدمان تلفیق رنگ‌هاي مدرن و سنتی درکنار یک دیگر اسـت. چیزی کـه آنرا در دکوراسیون اتاق پذیرایی شیک ایرانی نیز مشاهده کردیم.

 

 

هرچیزی که مد میشه دلیل به زیباییش نیست

بشما توصیه میکنیم زیاد از حد بر روی چیدمان‌هاي صنعت مد و دکوراسیون مانور ندهید. بـه‌ عنوان‌ مثال اگر تمایل بـه استفاده از میز نهارخوری مدرن دارید، تمام دکوراسیون خود رابه خاطر میز نهارخوری تغییر ندهید. از تمام پارامترهای سنتی در فضا استفاده کنید و یک میز و صندلی مدرن در مرکز چیدمان خود قرار دهید.

همانند ایده پردازی تصویر زیر کـه با استفاده از یک میز شیک دریک فضای صد در صد سنتی ایده پردازی شکل‌ گرفته اسـت. کمد چوبی، تابلو قدیمی بـه همراه فرش سنتی، خود نشانه‌اي از تلفیق صنعت مدرن و سنتی بـه شمار میرود. از آنجایی‌ کـه رنگ میز خنثی اسـت، ایده پردازی و رنگ پردازی بدون دغدغه انجام‌ شده اسـت.

 

 

اولین موضوع مهم کیفیت است

برای رسیدن بـه یک دکوراسیون ایده‌آل نیاز اسـت کیفیت را در مرحله اول ودر اولویت قرار داد. استفاده کردن از مبلمان و لوازم جانبی با کیفیت دریک دکوراسیون حرف اول را میزند. از سوی دیگر بشما توصیه میکنیم زیاده‌روی را کنار بگذارید. برفرض مثال شـما بـه رنگ خردلی علاقه‌مند هستید. بارنگ‌آمیزی کل فضا بـه رنگ خردلی و استفاده کردن از مبل‌هاي خردلی این مهم را بی‌اثر نکنید.

شـما باید از چند پارامتر اصلی کـه در چیدمان شـما نقش مهمی دارند، برای این منظور کمک بگیرید. بـه‌ عنوان‌ مثال همانند ایده پردازی زیر از یک مبل خردلی و دری با رنگ همان رنگ ولی کمی روشن‌تر، بـه اثرگذاری زیبایی آن در محیط بپردازید. از آنجایی‌ کـه این رنگ در بین انبوهی از رنگ‌ها غرق نشده اسـت، چشم‌نوازی خودرا در محیط حفظ کرده اسـت.

 

 

از المان های ایرانی برای دکوراسیون استفاده کنید

اگر شـما بـه موسیقی و ساز علاقه‌مند هستید، ابزار کار خودرا در کمد پنهان نکنید. با استفاده کردن ازآن‌ها در دکوراسیون داخلی منزل یک حس هنری رابه بیننده تلقین کنید. همانند ایده پردازی زیر کـه بـه‌صورت صد در صد سنتی صورت گرفته اسـت.

 

شاید تنها پارامتری کـه شـما رابه زندگی مدرن دعوت کرده، سازی اسـت کـه دراین تصویر مشاهده میشود. همچنین عناصری دیگر مثل شال مبل و آباژور ایستاده نقش ساز شـما را در دنیای مدرن پررنگ‌تر جلوه می دهد.

 

چیدن منزل نقلی۲ - چیدن منزل نقلی

دکوراسیون خانه‌ های کوچک ایرانی

خانه‌هاي ایرانی در دنیای مدرن امروز فضای زیادی را برای چیدمان در اختیار مـا قرار نمیدهند. دیگر مانند گذشته یک حیاط بزرگ با اتاق‌هاي تـو در تـو ازآن مـا نیست. بهمین خاطر باید از یک فضای کوچک بیشترین بهره را برای رسیدن بـه یک چیدمان خاص گرفت. شـما با استفاده از ایده پردازی‌هایي کـه دراین پست بـه آن‌ها اشاره کردیم و البته استفاده از هوش و سلیقه خود، میتوانید بـه یک چیدمان ایرانی دست پیدا کنید.

 

اما دکوراسیون ایرانی مطمئنا فراتر ازآن چیزی اسـت کـه بتوان آنرا دریک مطلب گنجاند. بهمین دلیل توصیه می‌کین قبل از شروع بـه طراحی دکوراسیون خانه کوجک خود بـه سبک ایرانی، سایر مطالب مجله توکامگ درباره دکوراسیون ایرانی را نیز مطالعه کرده و سپس تصمیم بگیرید کـه می خواهید خانه خود رابه چـه سبکی تزیین و طراحی کنید. برای مثال سبک سنتی ایرانی و یا یک سبک تلفیقی ایرانی سنتی با طرح‌هاي مدرن. انتخاب با شماست.

 

و در ادامه چند مدل دکوراسیون اتاق پذیرایی شیک ایرانی

یکی از بهترین مکان‌ها برای ایجاد ماهیت ایرانی در خانه، اتاق پذیرایی اسـت. دراین پست می خواهیم بـه کمک طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان، و اضافه کردن عناصری ایرانی، ایجاد یک اتاق پذیرایی شیک ایرانی رابه شـما نشان دهیم.

 

فرش ایرانی

فرش ایرانی عضو ثابت یک اتاق پذیرایی شیک ایرانی هستند. وجود فرش ایرانی در خانه، احساس صمیمیت ودر عین حال شکوه را در خانه می‌پراکند. فرش ایرانی، روحی ایرانی و سنتی دارد ودر هر دکوراسیونی، چـه مدرن و چـه سنتی، و با هر رنگ و چیدمانی هماهنگی میشود.

می توانید فرش ایرانی را هم با مبلمان استیل و کلاسیک یا مبل اسانی استفاده کنید.

می توانید فرش ایرانی را هم با مبلمان استیل و کلاسیک یا مبل اسانی استفاده کنید.

اتاق‌هایي شیک کـه در آن‌ها از عناصر ایرانی برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده شده اسـت.

گلیم ایرانی

گلیم ایرانی نیز، مثل فرش ایرانی از عناصر زیبای دکوراسیون اتاق پذیرایی شیک ایرانی اسـت. گلیم ایرانی کاربردهای زیاد و متنوعی در دکوراسیون داخلی دارد و می توان ازآن استفاده‌هاي خلاقانه‌اي کرد. مثلاً می توانید کف اتاق پذیرایی رابه زیبایی با آن بیارایید. توجه کنید کـه با کمی خلاقیت، می توانید یک دکوراسیون مدرن ایرانی با قالیچه و گلیم ایرانی، همانند تصویر زیر، داشته باشید.

یا اگر نمیخواهید ازآن برای کف اتاق پذیرایی استفاده کنید، ممکن اسـت بخواهید آن رابه صورت تابلو از دیوار آویزان کنید کـه دراین صورت نمایی بسیار سنتی و زیبا بـه اتاق پذیرایی شـما میدهد. در تصویر زیر نمونه‌اي از این کاربرد و یک دکوراسیون ایرانی سنتی را مشاهده میکنید.

یا میتوانید ازآن بعنوان روکش مبل استفاده کنید.

و همچنین استفاده‌های خلاقانه دیگر.

 

 

منبع : سایت پارس ناز

دکوراسیون

خانه شیک و مدرن با همین قوانین ساده

خانه شیک و مدرن با همین قوانین ساده - خانه شیک و مدرن با همین قوانین ساده

خانه شیک و مدرن با همین قوانین ساده

شما خانه ای را انتخاب می کنید که فکر می کنید برای شما و خانواده تان ایده آل خواهد بود و وقتی وارد آن می‌شوید، تعجب می کنید، “چرا نقشه خانه مناسب برای ما نیست؟” بسیاری از خریداران خانه هنگام جستجوی خانه مورد نظر، اشتباهات رایجی می کنند. این که آیا شما نیازهای خانواده‌ی خود را درنظر گرفته اید؟ و یا اینکه نیازهای ما در آینده چه خواهد بود؟ داشتن یک مشاور و راهنما در هنگام خرید خانه میتواند از انتخاب‌های اشتباه جلوگیری کند. شما می‌توانید بسیار راحت با دانستن چند اصول مهم چیدمان منزل بسیاری از ایرادات و عیوب نقشه خانه را بر طرف سازید و یا کمک کنید کمتر به چشم بیآید و خانه خود را براحتی با رعایت یکسری قوانین دیزاین داخلی بخصوص برای جهزیه تازه عروس خانم‌ها و دیزاین خانه های کوچک، منزل خود را تبدیل به یک خانه مدرن و دلخواهتون کنید .

 

 تزئین درست مبلمان یکی از اصول مهم چیدمان و دکوراسیون خانه محسوب می‌شود

انتخاب مبلمان می تواند یک کار سخت باشد. هنگامی که با یک اتاق خالی روبرو هستید، پر کردن آن به روشی که هم از نظر زیبایی شناختی و هم از نطر اصول چیدمان و دکوراسیون داخلی خوشایند باشد، می تواند یک کار بیش از حد دشوار به نظر برسد. اما با گذشت سال‌ها، طراحان داخلی تعدادی از اصول ساده چیدمان و کاربردی را به کار بستند. فقط این قوانین ساده را رعایت کنید و خواهید فهمید که چیدمان مبلمان چندان هم سخت نیست.

 

انتخاب یک نقطه کانونی یکی از اصول مهم چیدمان خانه است

هرگز قدرت یک نقطه کانونی در یک اتاق را دست کم نگیرید. بعضی اوقات آن‌ها به صورت طبیعی ظاهر می شوند، مانند اینکه یک پنجره برجسته یا یک شومینه دارید، در حالی که ممکن است لازم باشد که خودتان مانند آن‌ها در کنار تلویزیون بسازید. نقطه کانونی انتخاب شده شما هرچه باشد، به آن اهمیت دهید. یکی از اصول دیزاین و چیدمان خانه این است که شما باید مبلمان را تا آنجا که ممکن است با توجه به قرار گیری نقطه کانونی انتخاب کنید.

 

 

برای یک چیدمان اصولی منزل بهتر است مبلمان را به دیوارها نچسبانید

اندازه اتاق به شما نشان می دهد که چقدر می توانید مبلمان خود را از دیوارها جدا کنید، اما حتی برای چیدمان خانه کوچکتر و فضای کمتر، می خواهید با فاصله دادن حتی چند سانتی‌متر بین قسمت‎‌های پشتی مبلمان و قسمتهای دیگر، کمی راه تنفس به فضا اختصاص دهید. با وجود این فضاهای کمی که با فاصله بین مبلمان و دیوارها  ایجاد میگردد در واقع می توان اتاق ها را بزرگتر نشان داد و با رعایت این اصل خانه خود را بزرگتر نشان دهید. البته اگر فضای بزرگ تری دارید، پس بعنوان یک اصول مهم چیدمان منزل دقت کنید که مبلمان را به گونه ای ترتیب دهید که زمینه های گفتگو در وسط اتاق ایجاد شود و فاصله بیشتری را بین دیوارها و مبلمان بگذارید.

 

 

با دیزاین اصولی منزل خود زمینه های مکالمه ایجاد کنید

یکی دیگر از اصول مهم چیدمان مبلمان هر منزلی این است که افراد باید به طور طبیعی بتوانند بدون نیاز به چرخاندن سر با یکدیگر صحبت کنند. مبل‌ها و صندلی‌ها را برای رویارویی با یکدیگر قرار دهید (لزوماً مستقیم نیست، اما نزدیک است)، و به این ترتیب آنها به اندازه کافی نزدیک هستند که افراد بدون بالا بردن صدای خود بتوانند با یکدیگر مکالمه کنند. اگر اتاق خیلی بزرگ است، چندین قسمت مکالمه ایجاد کنید و دکوراسیون داخلی دلنشین‌تری داشته باشید.

 

 

هنگام تنظیم مبلمان، تعادل را پیدا کنید

رعایت تعادل ابعاد مبلمان و وسایل مختلف در چیدمان و دکوراسیون اصولی خانه مهم است. اندازه و ابعاد و قرار دادن قطعات مختلف را در نظر بگیرید، مطمئن شوید که تمام قطعات بزرگ یا کوچک را در یک منطقه یا یک طرف اتاق قرار نداده اید، که می تواند باعث شود فضا به صورت پراکنده و کمی ناخوشایند باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که انواع مختلفی از اشکال وجود دارد و شما اصول دیزاین منزل خود را بدرستی رعایت کردید.

 

محل عبور مرور افراد را در نظر بگیرید

یكی از مهمترین مواردی كه هنگام چیدمان اصولی و دیزاین داخلی مبلمان در هر اتاق باید مورد توجه قرار گیرد جریان مسیر عبور مرور است. مردم نباید از کنار مبلمان و یا یکدیگر به سختی  عبور کنند. اطمینان حاصل کنید که بین میزها و مبل‌ها و بین صندلی ها حداقل 1 متر فاصله در نظر گرفته اید. مسیری واضح ایجاد کنید تا افراد بدون مشکل بتوانند از یک انتهای اتاق به طرف دیگر قدم بزنند.

 

برای داشتن یک چیدمان اصولی بهتر است از فرشهای با اندازه مناسب استفاده کنید

یکی از مهمترین نکات دیزاین منزل شما ،اندازه فرش زیر مبلمان است . سایز مناسب فرش در دکوراسیون پذیرایی :

 

1- فرش مناسب پذیرایی خانه برای خانه های کوچک یا متوسط :

برای پذیرایی با محیط های کوچک و یا متوسط ، انتخاب فرش با سایز بزرگ که دارای رنگ متناسب با مبل می باشد انتخابی صحیح برای دکوراسیون داخلی منزلتان خواهد بود. البته باید اشاره داشت که بزرگی فرش نباید زیاد و بیش از حد باشد و باید انتخاب سایز فرش به گونه‌ای باشد که کمی از صندلی و همچنین پشت کاناپه در قسمت بیرونی از لبه‌ی قرار داده بشود . توجه داشته باشید از اشتباهات رایج انتخاب فرش در اندازه اتاق یا محیط مورد نظر می باشد که برای درک بهتر آن می توان با یک مثال بیان داشت که یک فرش 24 متری در یک اتاق با مساحت 24 متر انتخابی کاملا اشتباه است، زیرا نباید سایزبندی فرش و مساحت اتاق یکی باشد. البته بر روی فرش می توان وسایل دکوری مانند : مجسمه ، میز تلویزیون و همچنین گلدان ها را قرار داد

 

 

 

2-سایز مناسب فرش در محیط های بزرگ خانه

در محیط های بزرگ نیز مانند محیط پذیرایی کوچک، استفاده از فرش بزرگ  (البته نه بسیار بزرگ) ، انتخابی مناسب و صحیح خواهد بود. درمحیط های بزرگ خانه سایز فرش خریداری شده باید به گونه ای باشد که پایه‌ی جلویی مبل که لبه‌های آن می‌باشد بر روی لبه فرش قرار بگیرد. قرار گرفتن لبه پایه جلویی مبل بر روی لبه فرش باعث می شود که بین فرش و مبل یک پیوند ایجاد شود و از جابه‌جا و گیرکردن پا به لبه فرش نیز جلوگیری شود و از همه مهمتر فرش قرار داده شده، زیبایی فوق العاده ای را نیز می تواند به دکوراسیون خانه بدهد .

 

یک میز صبحانه‌خوری بزرگ تهیه کنید تا چیدمان منزل شما زیباتر شود

 

وقتی صحبت از میزهای صبحانه‌خوری می شود، منظور میزی است که درنزدیکی فضای آشپزخانه است و محلی برای اکثر وعده‌های غذایی اعضای خانواده است.

پیشنهاد استفاده از این نوع میز برای دکوراسیون و چیدمان خانه شما با این هدف است که صبحانه به خاطر اختصاصی بودنش برای افراد خانواده، در فضایی صمیمی و غیررسمی صرف می‌شود. با توجه به این‌که لوازم صبحانه، نسبت به وعده‌های غذایی دیگر کم‌حجم‌تر است و همچنین زمان کوتاه‌تری برای صرف کردن آن نیاز است، درنتیجه می‌توانید کوچک‌ترین ابعاد و اندازه را برای تهیه میز و صندلی صبحانه، در نظر بگیرید. در حد امکان میز را درجایی مستقر کنید که از نور طبیعی برخوردار باشد. تابش نور طبیعی، در هنگام صرف صبحانه، انرژی مضاعفی به شما می‌دهد و دکوراسیونی زیباتر برا شما بوجود می‌آورد.

اگر آشپزخانه بزرگی دارید, میز صبحانه‌خوری با توجه به تعداد اعضای خانواده و ابعاد آشپزخانه‌تان در آن قرار دهید. درصورتی‌که فضای آشپزخانه کوچک است، از کانتر آشپزخانه به‌عنوان میز استفاده کنید. حداقل عرض مناسب برای پیشخوان کانتر برای صرف صبحانه، 60 سانتیمتر می‌باشد.

درصورتی‌که فضای کافی در پذیرایی یا نشیمن دارید پیشنهاد می‌کنیم، قسمت دنجی را پیدا کنید و میز صبحانه‌تان را در آنجا قرار دهید. در این حالت علاوه بر اینکه از میز برای صرف صبحانه استفاده می‌کنید، برای برگزاری مراسم عصرانه و گپ دوستانه با نزدیکان می‌توانید از میز بهره ببرید و به همین سادگی شما یکی از اصول مهم چیدمان منزل را رعایت و دکوراسیون منزل خود را شیک و مدرن‌تر کرده اید.

 

 

منبع : سایت راشامهر

دکوراسیون

راهکار دکوراسیون گرم منزل

راهکارهای دکوراسیون گرم منزل - راهکار دکوراسیون گرم منزل

راهکار دکوراسیون گرم منزل

همان طور که می دانید همه انسان ها در جست و جوی آرامش و خوشبختی هستند و در صورت نبود آن سعی دارند تا محیط اطراف را به گونه ای طراحی کنند که آرامش و انرژی در بین اعضاء خانواده گسترش یابد. یکی از این روش ها، بکارگیری رنگ های گرم در دکور منزل است که معمولا اطلاعات آن در دوره نرم افزار طراحی و دکوراسیون داخلی به علاقه مندان و متخصصان این امر آموزش داده می شود.

جالب است بدانید که استفاده از رنگ مناسب برای لوازم و وسایل خانه یکی از اصلی‌ترین و نزدیک‌ترین راه حل ها برای ایجاد آرامش در خانواده می باشد. البته انجام این کار و همچنین به مراتب تغییر رنگ لوازم منزل، امری آسان در نظر گرفته نمی شود، بلکه ممکن است هزینه های بسیاری را برای فرد به همراه داشته باشد. برای مثال تصور کنید یکی از رنگ های گرم را برای فرش یا دیوار مورد استفاده قرار می دهید، اما رنگ بکار رفته در مبلمان تان با ساختار کلی منزل سنخیت ندارد، از این رو فرد گیج شده و حتی ممکن است برای تغییر سبک و ظاهر منزل، هزینه های بسیاری را متحمل شود. تمام این ها به دلیل عدم آموزش دوره نرم افزار طراحی و دکوراسیون داخلی در مجموعه ای معتبر نظیر موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان می باشد که این موسسه با کسب کليه مدارک و مجوزهاي مورد نياز از سوي وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، که يکي از معتبر ترين مراکز در حوزه صدور مجوزهاي آموزشي مي باشد، اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشی و صدور گواهينامه طراحی دکوراسیون داخلی کرده است.

تاثیر استفاده از رنگ های گرم در دکوراسیون منزل جالب است بدانید که رنگ‌های گرم تداعی کننده‌ و نشان دهنده نور خورشید، آتش و حرارت می باشند. این رنگ ‌ها موجب شده تا ویژگی‌های خاصی در محیط پدید آمده و فضاهای بی رنگ و روح نیز دارای جذابیت شود. همچنین نکته ای که بهتر است به آن توجه گردد، تعادل یافتن رنگ های خنثی با رنگ های گرم است. این رنگ ها در یک فضا اغلب نزدیک‌تر به نظر می‌آیند و باعث می شود تا اتاق ‌های بزرگ دنج ‌تر و صمیمانه ‌تر به نظر برسند. بعضی از افراد نیز هستند که طرفدار سبک های قدیمی و سنتی هستند و ترکیب مد جدید را با روش های قدیمی می پسندند، از این جهت اگر فردی از طیف ‌های گرم و کم رنگ به عنوان رنگ غالب در فضا استفاده می کند و علاقه مند به این سبک است، توصیه شده تا گرم ترین رنگ ها را در طراحی دکوراسیون داخلی بکار گیرد. برای مثال اگر دوست ندارید تمام ترکیب رنگی منزل تان گرم باشد، می توانید یک یا دو رنگ سرد به این ترکیب اضافه کرده و سپس تعادل ایجاد نمایید. به احتمال زیاد نیز می دانید که شخصیت فرد در انتخاب رنگ تاثیر گذار است. به عنوان نمونه اگر فردی دارای شخصیتی آرام باشد بدون شک رنگی گرم مناسب محیط اطراف وی نخواهد بود و وی بایستی رنگ های سرد و حتی ملایم تر را در ساختار منزل بکار گیرد. اما رنگ های گرم مناسب شخصیت های پر جنب و جوش و به اصطلاح پر از فعالیت است. این رنگ‌ها موجب شده تا سطح آدرنالین، تعداد تنفس، میزان فشار خون و دمای بدن را بالا رود و به این ترتیب به فرد احساس گرما ببخشد. جالب است بدانید که هر چه شدت رنگ گرم بیشتر باشد، به مراتب گرما بخشی آن افزایش خواهد یافت. در کنار این همه اطلاعات مفید، بهتر است بدانید که اگر فردی تا کنون موفق به دریافت مدرک نرم افزار طراحی و دکوراسیون داخلی در موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان نشده، باید زود تر دست به کار شود زیرا این مدرک از سوی اين مرکز آموزشي معتبر و توسط مرکز بين المللي ارزيابي مدارک تحصيلي همان WES کانادا تایید شده می باشد. رنگ های گرم را بیشتر بشناسید در ابتدا سوالی که پیش می آید، این است که چه رنگی، رنگ گرم نامیده می شود و آیا می توانید با دیدن رنگ ها، گرم یا سرد بودن آن را تشخیص دهید؟ شاید هم بار ها نام آن را شنیده باشید اما زمانی که اسم چیدمان دکوراسیون و حتی تغییر سبک آن می آید، گیج شده و نمی دانید که کدام رنگ را انتخاب کنید و تمام این موارد به دلیل عدم آموزش نرم افزار طراحی و دکوراسیون داخلی می باشد که فرد برای اخذ گواهینامه طراحی دکور آن نیز اقدام نکرده است. بدین منظور در این بخش قرار است با انواع رنگ های گرم آشنا شوید و سپس آن ها را بیش از قبل بشناسید.

 

چرا دکوراسیون گرم منزل - راهکار دکوراسیون گرم منزل

رنگ قرمز در دکوراسیون منزل

جالب است بدانید که این رنگ نشان دهنده حرارت و جوشش است و دمای بالایی دارد. نکته ای که قابل توجه دوست داران این رنگ همواره قرار می گیرد، تحت تاثیر قرار گرفتن شخصیت فرد در صورت بکارگیری رنگ گرم در منزل با فعالیت‌های حرکتی و جسمانی است. اثری که پدید می آید در راستای تحریک کنندگی و افزایش گردش خون در بدن است که موجب شده تک به تک سلول های بدن نیز تحت تاثیر قرار گیرد. برخی از افراد نیز هستند که علاقه دارند از رنگ قرمز به عنوان مکمل استفاده کنند تا در محیط تعادل بر قرار کنند. بدین منظور برای استفاده بهتر و مناسب ‌تر از رنگ قرمز و ترکیب های موثر آن در دکوراسیون خانه، از چه رنگ هایی می توان در کنار رنگ قرمز استفاده کرد تا زیبایی چشم گیری را به محیط بخشید.

 

رنگ نارنجی در دکوراسیون منزل

یکی دیگر از رنگ های گرمی که می توانید در طراحی دکوراسیون داخلی از آن استفاده کنید، رنگ نارنجی است که امروزه علاقه مندان بی شماری را به خود جذب کرده است. این رنگ شاد موجب شده تا طراوت و تازگی به همراه حرارت در منزل تداعی شود و به محیط اطراف انرژی زیادی بخشیده شود. برای مثال رنگ نارنجی در انواع متنوعی مانند نارنجی کرم، نارنجی تاریک و گوجه‌ای، یافت می شود که برخی نیز علاقه مندند تا این رنگ زیبا را با سایر رنگ های ملایم و حتی سرد ترکیب کنند.

 

رنگ زرد در دکوراسیون منزل

شاید شما رنگ زرد را به عنوان رنگ خورشید و روشن کننده منازل بشناسید. زرد یکی از رنگ هایی است که بسیار پر انرژی و شادی آفرین محسوب شده که در عین حال شور و حرارت را برای اعضاء موجود در آن مکان پدید می آورد. همان طور که گفته شد، رنگ زرد تداعی کننده نور خورشید و می باشد و این در حالی است که زرد در بین طیف رنگ های گرم در متعادل‌ترین حالت ممکن قرار دارد. در واقع می توان گفت که امروزه رنگ های گرم که به سمت سفید در حرکت هستند، علاقه مندان بیشتری را در ساختار و طراحی دکوراسیون داخلی دارند. برای مثال رنگ‌های هم چون کرم، شیری، لیمویی، نخودی از رنگ‌های پر استفاده در حوزه مد و دکوراسیون منزل می باشند که همه به نوعی از رنگ زرد گرفته شده اند.

 

تفاوت رنگ های گرم و سرد در دکوراسیون داخلی

 

برای اینکه بدانید چه رنگی برای دکور منزل شما مناسب است، بایستی رنگ ها را به طور کامل بشناسید و با استفاده درست از آن ها زندگی خود را به طور خارق‌العاده‌ای تحت تاثیر قرار دهید. لازم به ذکر است که با انجام این کار قادر خواهید بود احساسات را به طور کامل به دیگران انتقال داده و آن ها را تحت کنترل خود در آورید. شاید باورش سخت باشد اما تطبیق شخصیت فرد و رنگ، بسیار به رفتار ها و نوع نگرش به زندگی ارتباط دارد. و همه را موجب می سازد تا از این مباحث آگاه گردد. همچنین رنگ‌هایی نظیر قرمز، زرد و نارنجی در مجموعه کلی، جزء رنگ های گرم به شمار می روند و به دلیل موجودیت اصلی خود آدرنالین را افزایش داده و به علاوه موجب بالا رفتن فشار خون، افزایش تنفس و نهایتا افزایش درجه حرارت خواهد شد. این در حالی است که رنگ ‌هایی نظیر سبز و آبی جزء رنگ های سرد طبقه بندی می شوند. این رنگ ها موجب شده ضربان قلب را کم گردد، ماهیچه‌ها را آرام و درجه حرارت بدن را کاهش داده و حس سردی را در فرد به وجود می آورند. اما نکته جالب اینجاست که رنگ بنفش به دلیل داشتن ترکیب رنگی قرمز و آبی، ترکیبی از رنگ گرم و سرد محسوب می شود. برای مثال اگر مقدار رنگ آبی بیشتر باشد، میزان سردی رنگ بیشتر بوده و در صورت وجود قرمزی بیشتر، گرم خواهد بود . در ضمن تمام علاقه مندان به انجام کارهای طراحی دکوراسیون داخلی، بهتر است تفاوت های بین این گروه از رنگ ها را تشخیص دهند زیرا این موارد به روحیات فرد نیز وابسته است.

 

تاثیرات رنگ های گرم در لوازم خانه

 

همان طور که در بخش های قبلی گفته شد، وجود رنگ های گرم در منزل موجب شده تا شور و نشاط رفته به خانه باز گردد و اعضای خانواده به هم نزدیک شوند. از این رو برخی برآنند تا از این قبیل رنگ ها در ساختار طراحی منازل استفاده نمایند. بدین صورت ما در این بخش ترکیب های رنگی مناسب با لوازم خانه را بیان می کنیم. بکارگیری رنگ گرم در دیوار ها و سقف منزل یکی از بخش های منازل که بیش از همه مورد توجه مهمانان و سایر افراد قرار می گیرد، ایجاد تغییرات مربوط به رنگ دیوارها و البته رنگ سقف منازل می باشد. زیرا رنگ گرم موجب شده تا شور و نشاط و حتی شادمانی به محیط منزل بازگردد. استفاده از رنگ گرم در دوخت پرده پرده نیز یکی از لوازم است که در صورت نبود باعث می شود از زیبایی ساختمان داخلی کاسته شود. همچنین طرح ‌ها و نقش ‌های جلا دهنده و مجلل، بایستی به چشم آید و این در حالتی است که در پرده رنگ های گرم و مناسب محیط بکار رفته باشد.

بکارگیری رنگ های زیبا و متنوع در مبلمان

 

اگر سری به نمایشگاه های مدرن مبلمان زده باشید، رنگ زرد را به وفور دیده اید، زیرا ترکیب این رنگ در کنار رنگ های شاد و گرم زیبایی خیره کننده ای را برای منازل به ارمغان می آورد. این رنگ اخیرا مورد علاقه طراحان مبلمان قرار گرفته و در صنعت به مقدار زیاد از آن استفاده می شود.

استفاده از رنگ گرم در کمد ها

بدون شک رنگ‌های گرم نظیر قهوه‌ای، کرم، شیری و زرد از پر کاربردترین رنگ‌ها برای کمد های موجود در اتاق، سالن و یا محوطه های بسته می باشند. یکی از دلایل موجود بر اساس مد روز است و دیگری پذیرا بودن ساختار دکوراسیون بر این منوال می باشد. کمد های اتاق خواب یا کمدهای دیواری معمولاً رنگ‌های روشنی انتخاب می‌شوند که تضاد زیادی برای محیط ایجاد نکنند، اما کمدهای دکوری که در فضای پذیرایی قرار می‌گیرند رنگ‌های گرم تندتری را مورد پذیرش قرار می دهند.

 

فرش قرمز، جلا دهنده منازل

 

در خانواده های ایرانی تنها رنگی که روی زمین به چشم می خورد، رنگ قرمز است. شاید به این دلیل باشد که قرمز تنها رنگی است که برای فرش مناسب است یا اینکه هنر و ذوق ایرانی همواره با در نظر گرفتن معیارهای روحی و تعلقات جسمی در هم آمیخته است. شاید فکر کنید که این رنگ در فرش قدیمی شده، اما کلیه طراحان صنعت فرش این موضوع را رد کرده اند و لوازمی نظیر فرش را جلا دهنده منازل می نامند

 

منبع : موسسه آموزش فن پردازان